OZANLAR FESTİVALİ GELENEĞİN YAŞADIĞINI GÖSTERMİŞ OLDU

13-14 Mayıs 2017, Cumartesi – Pazar günleri Şahkulu Sultan Dergahı’nda yapılan Ozanlar Festivali’ne yurt içi ve dışından onlarca ozan, araştırmacı, yazar, kurum ve kuruluş temsilcisi katıldı.

Alevi Öğretisi’nin en önemli kurumlarından birisi olan “Âşıklık-Ozanlık Geleneği”nin günümüzde de devam ettiğini göstermesi açısından bugünün ozanlarını bir araya getirmeyi amaçlayan Şahkulu Ozanlar Festivali’ne yaklaşık 90 ozan – şair katıldı.

Günümüzün yaşayan en yaşlı ve çok sevilen dedelerinden Kasım Yılmaz Dede (94)’nin sazıyla başlayan etkinlikte, Hüseyin Gazi Metin Dede, Adil Ali Atalay (Vaktidolu) – Emiş Ana, Müslüm Sümbül, Âşık Yoksul Derviş başta olmak üzere geleneğin temsilcisi kadın ve erkek birçok ozan kendi eserleriyle sahnede yerlerini aldılar.

Etkinliğin yönetimini;  Şahkulu Sultan Dergâhı Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Taştekin yaparken, iki gün boyunca Şair – Sunucu İsmail Aydoğmuş ve Yazar Durnaz Atmaca’dan da destek aldı.

Şahkulu Sultan Dergâhı Vakfı Başkanı Mehmet Çamur ve Alevi Dernekler Federasyonu Başkanı Rıza Eroğlu ilk gün açılışta birer konuşma yaptılar.

İlk gün Gazeteci – Yazar Necdet Saraç’ın koordinatörlüğü ve toparlayıcı konuşmasıyla bir ozanlarla ilgili bir panel yapıldı. Panelde; Adil Ali Atalay (Vaktidolu), Sanatçı Yavuz Top görüşlerini aktardılar.

İkinci gün ise; Araştırmacı – Yazar Süleyman Zaman, Araştırmacı – Yazar Ayhan Aydın ve Bulgaristan’dan festivale katılan Dr. Nevin Gramotikova ozanlık geleneğiyle ilgili duygu ve düşüncelerini dinleyenlerle paylaştılar.

Her ozanın zaman sınırlılığı nedeniyle bir eserini dinleyenlerle paylaştığı etkinlikte; Cem Tv., Pirtv., Kanal D’de çekimler yaptı.

Etkinliğe özel bir canlılık da, Ankara’dan Ozanlar Vakfı’ndan gelen ozanların katılımıyla oldu.

Festivale iki gün boyunca katılan bazı ozanlar şunlardı: Ali Baştuğ, Ali Abbas Aslantürk, Aşık Kadir Türk, Ferman Taka, İsmail Nar, Kamber Nar, Sinem Bacı, Süleyman Özerol, Neriman Us, Ali Doğan, Ali Sağlam, Alican Yıldırım, Çiçek Ayyıldız, Ezgili Kevser, Tuncelili Helin, Turan Karatepe, Bursa’dan Şinasi Erdoğan…

Dinleyenlerin büyük beğenisini toplayan etkenliğin şimdiden ikincisinin daha geniş katılımlı yapılması konusunda görüşler dile getirildi.

Şahkulu Sultan Dergâhı Vakfı tarihi bir görevi yerine getirerek, “yok oldu” denilen halk ozanlığı geleneğinin tüm canlılığıyla devam ettiğini önemli bir etkinlikle ortaya koymuş oldu.

 

FOTOĞRAF: YAHYA KEMAL BAYAR

Bir cevap yazın