Cuma, 17 Ocak 2020

M Makaleler

İNANMAZSAN GELİR GÖRÜRSÜN

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Dostlarım,
Kardeşlerim,
Canlarım…
Kaldırın başlarınızı
Suçlular gibi, yüzümüz yerde
Özümüz darda durup dururuz.
Kaldırın başlarınızı yukarı
Bize göz verildi, gözleyin diye!
Dil verildi söyleyin diye!
El gövdede kaşınan yeri bilir
Dert bizde, derman ellerimizdedir.
Ararsan bulursun, verirsen alırsın.
İnanmazsan gelir görürsün…….
Hacı Bektaş Veli

Hayata, dünyaya, kendisine; kısacası cümle varlığa ve yokluğa anlam ve mana vermek isteyen, bunun arayışında olanlara çağlar ötesinden seslenmeye devam ediyor Alevilik inancının serçeşmesi Hacı Bektaş Veli.
İnanmak için görmek gerekiyor. Görüp, anlayıp, hissedip bütün benliğiyle, her hücrende duyumsayarak yaşamak… işte bu minval üzere sorgulayanlara sesleniyor ulu Hünkar; inanmıyorsan gelip görürsün.

Bu kadar basit. İnanmıyorsan söylediklerimize gelip görürsün. Sadece bunu söylemiyor erenlerin eri, aynı zamanda suçlu olmadığımızı, çarenin yine kendimizde, özümüzde saklı olduğunu bunun için başımızı kaldırıp, nasıl el gövdede kaşınan yer biliyorsa bizlerinde aynı şekilde ayağa kalkmış olarak, şek şüpheden arınmış olarak, bütün benliğimizle inanmış olarak ve ikrarına sadık kalarak yol yürümemiz gerektiğini söylüyor.

Suçlu değiliz. Gözlerimizde var, dilimizde. İkrarına sadık kalarak yolumuza aşk ile , tutkuyla, sadakatle, şerefle, gururla hizmet etmeye devam edeceğiz.

Hiç bir zorluk, hiç bir bedel bizleri bundan alıkoyamaz. Her nefessiz kaldığımızda erenler bizlere ışık olmaya devam edecekler. Çünkü bizler ezelden, ‘bezm-i elesten’ beri ‘belli’ diyenlerdeniz.

Haddimiz olmayarak da olsa ulu Hünkara şöyle cevap verebiliriz: “ey pirlerin piri; GELDİK, GÖRDÜK, İNANDIK.”

Remzi KAPTAN

Email : bilgi@sahkulu.com
Telefon : +90 216 368 55 25
Fax : +90 216 385 64 49