Cuma, 17 Ocak 2020

E Etkinlik Haberleri

KÜTÜPHANECİLER HAFTASI’NIN SON ETKİNLİĞİ ŞAHKULU’NA YAPILDI

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 
  1. Kütüphaneciler Haftası’nın son etkinliği, geniş bir katılımcı eşliğinde Şahkulu Sultan Vakfı’nda yapıldı. Etkinlik kapsamında “Alevi Bektaşilikte Kütüphanelerin Rolü” alt başlığıyla yapılan panel kendi alanında bir ilki temsil ediyordu.

Etkinlikte panel öncesinde  “Şahkulu Alevi Bilgi Merkezi (Kütüphanesi) ve çalışmaları” üzerine çeşitli konuşmalar yapıldı.

Şahkulu Alevi Bilgi Merkezi Kütüphane Sorumlusu Yusuf Karaman’ın moderasyonunda yapılan etkinlikte, açılış konuşmasını Şahkulu Sultan Vakfı Başkanı Mehmet Çamur yaptı. Mehmet Çamur konuşmasında kitabın ve kütüphanenin önemi üzerine örnekler verdi, Osmanlı’da matbaanın ve kütüphanenin tarihini anlattı, arkasından da bilginin ve öğrenmede kütüphanelerin önemine dikkat çekti.

Etkinliğe katılan CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi ise kitabın ve kütüphanenin hoşgörüdeki önemine dikkat çekerek, Yunus Emre’den, Hacı Bektaş’tan ve Hazreti Ali’den örnekler vererek, aydınlanmaya hizmet eden çalışmalara verilen desteğin önemine vurgu yaptı.

Şahkulu kütüphanesinin yeniden yapılanmasında görev yapan ekip adına konuşan Özlem Güneş ise çalışmaların daha büyütülmesini istedi.

Şahkulu Sultan Vakfı’nda “Akademi, Kütüphane, Kitap Fuarı, Ozanlar Festivali” gibi projelerde danışmanlık yapan Necdet Saraç ise bilimde, demokraside ve barışta kitabın önenme vurgu yaparak, “bilimin, sanatın, kitabın olduğu yerde savaş ve kutuplaştırma olmaz” vurgusu yaptıktan sonra geleneksel çalışmaların yanı sıra esas itibariyle model çalışmaların büyütülmesinin önemine dikkat çekti ve 12-13 Mayıs’ta “2. Ozanlar Festivali”, Eylül’de “3. Alevi Kitap Fuarı”nın yapılacağını açıkladı.

Açılış konuşmalarından sonra yapılan panelde, Şahkulu Kütüphanesi’nin ilk oluşum döneminde de yer alan Dr. Güssün Güneş, Türkiye’de genel olarak okuma ve kütüphane alışkanlıklarına vurgu yaparak, “kütüphaneler aynı zamanda sosyalleşme merkezleridir” vurgusu yaptı. Güneş, “Alevi Bektaşi araştırmalarında Şahkulu Kütüphanesi önemli bir merkezdir, bu çalışmayı daha da güçlendirmek ve büyütmek gerekir” dedi.

“Alevi nefesleri ve yazılı kaynakları” üzerine konuşan Muharrem Temiz, “nefesler olmadan Alevilik olmaz” vurgusu yaptıktan sonra, örnekler de vererek, “bu alanda kaybolmuş, kaybolmaya yüz tutmuş eserlerin yeniden ortaya çıkartılması ve dokümantasyonların oluşması için Alevi kurumlarına büyük görev düşüyor, ben bu çalışmada görev almaya hazırım” dedi.

 

Muharrem Temiz konuşmasını bitirdikten sonra nefesleri kapsayan kısa bir dinleti yaptı, arkasından da kendisinin derlediği “Arguvan Deyişleri” başlıklı kitaplarını imzaladı.

Email : bilgi@sahkulu.com
Telefon : +90 216 368 55 25
Fax : +90 216 385 64 49